Egészségesen és tudatosan étkezni sokszor nem tűnik egyszerű feladatnak, pláne, ha munka után gyorsan kell a sok kis éhes szájat megetetnünk. Az egészségtudatos étkezés már a heti menü megtervezésénél és az alapanyagok beszerzésénél kezdődik, de fontos észben tartani azt is, hogy hiába vesszük meg a vitamindús, minőségi alapanyagokat, ha azokat a sütés-főzés során nem megfelelő módon készítjük el.
Nem kell ördögtől való dolgokra gondolni, nem kell újra megtanulni főzni, hiszen pár egyszerű, apró tippel máris egészségesebbé tehetjük a fogásokat. Ezektől pedig az apróságok sem fognak idegenkedni.
1. Használj sütőzacskót!
Az olajban vagy zsírban sütés helyett sokkal kímélőbb, ha sütőzacskót használunk akár a húsok, akár a zöldségköretek elkészítésénél.
A húst vagy zöldséget ugyanúgy befűszerezzük, mint ahogy szoktuk, szépen befektetjük a sütőzacskóba, és lezárjuk a végét. A husit vagy zöldséget így zacskóstól befektetjük egy tepsibe, majd egy tű segítségével egy pár lyukat szúrunk rá, hogy a gőz el tudjon távozni.
Ha már jónak ítéljük meg, és már csak pirítani szeretnénk, akkor óvatosan kivágjuk a zacsit és bent hagyjuk pár percig pirulni az ételünket. Ez az eljárás azért jó, mert nem használunk feleslegesen zsiradékot, a saját levükben párolódnak meg a finomságok.
2. Süsd sütőben a panírozott ételeket!
Mi, magyarok, imádjuk a rántott dolgokat, és nem is vagyunk hajlandóak lemondani róla. Nem is kell, hiszen ezt is egészségesebbé lehet tenni! A panírozásnál a fehér liszt helyett használjunk fele részben teljes kiőrlésű lisztet, és a panírmorzsából is vehetünk teljes kiőrlésű verziót.
A teljes kiőrlésű pedig azért sokkal jobb, mert lassabban szívódik fel a szervezetünkben, nem dobja meg a vércukorszintet hirtelen, és nem éhezünk meg újra olyan hamar, mint a fehérliszt esetében. Ki ne akarna tovább jóllakott lenni? :)
A sütésnél az egyik legnagyobb baj a panírozott ételekkel, hogy megszívják magukat a zsiradékkal, így rengeteg plusz kalóriát tartalmaz.
Viszont ha egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, belehelyezzük a bepanírozott husikat és lekenjük vagy lefújjuk egy kis olajjal, akkor ugyanúgy megsülnek finom ropogósra a sütőben is, mint hagyományos módon. Ha nem légkeveréses a sütőnk, akkor félidőben érdemes megfordítani a husikat!
3. Sűríts saját alapanyaggal!
A magyar konyhában jellemző a rántás vagy habarás, ami sajnos a fehérliszt és a zsíros tejföl miatt nem a legszerencsésebb módszer. Egy fokkal jobb megoldás, ha a fehérlisztet legalább kiváltjuk teljes kiőrlésű lisztre vagy zabpehelylisztre, de még jobb, ha a krémleveseket vagy főzelékeket saját magukkal sűrítjük. Mit is jelent ezt?
Amikor megfőtt a főzeléknek vagy krémlevesnek való zöldség, akkor 2 merőkanállal kiveszünk belőle főzővízzel együtt, és egy botmixer segítségével összepürésítjük, majd visszaöntjük a többihez. Forralunk rajta, hagyjuk felrottyanni, és így fog besűrűsődni az ételünk.
Fotó: Béli Balázs /Alfahír/
Ha szeretnénk egy kicsit tudatosabban étkezni, akkor érdemes ilyen kis trükkökkel kezdeni, hiszen ezek könnyen megvalósíthatók, és még a gyerekek sem veszik észre, hogy valami nem a megszokott.
Ha tetszett a bejegyzés, akkor kövess az Instagram oldalamon, ahol még több érdekes infoval és recepttel jelentkezek! :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.