Emlékszem, hogy az első karácsonyomnak kissé félve futottam neki IR-esként, hiszen tudtam, hogy mennyi hagyományos finomság kerül ilyenkor az asztalra, amelyek 90%-a egyáltalán nem illeszthető be az inzulinrezisztensek vagy cukorbetegek étrendjébe. Arról nem is beszélve, hogy mennyire nehéz sokszor megértetni és elfogadtatni a rokonokkal, barátokkal, hogy nem ehetsz a sütijükből kilószámra.
Ez már a negyedik karácsonyom lesz IR-esként, így összegyűjtöttem 5 jó tanácsot, amivel nem csak túlélhető lesz a karácsony, de még élvezetes is.
- Legyünk nagyvonalúbbak magunkkal szemben!
A kiegyensúlyozott étkezés vagy az inzulinrerisztens-étrend nem azt jelenti, hogy karácsonykor ne lehetne egy szelet hagyományos zserbót megenni, amit a nagyi készít nekünk. Nem egy-két hagyományos falat fogja romba dönteni az egészséges életmódunkat, sőt. Ez éppenséggel nagyon is elengedhetetlen a kiegyensúlyozottsághoz, hiszen fontos, hogy ne úgy éljük meg az ünnepeket, hogy számkivetettek vagyunk és csak nézzük, ahogy a többiek boldogan lakmároznak. Ne ebben a 2-3 napban akarjuk megváltani a világot, ne ekkor ragaszkodjunk foggal-körömmel a pontosan kiszámolt grammokhoz. Legyünk magunkkal szemben ilyenkor kicsit nagyvonalúbbak, hogy ne a bűntudatról szóljon az ünnep.
- Tervezzük meg előre a saját menünket!
Fontos, hogy ne 24-e este szembesüljünk azzal, hogy alig van valami az ünnepi asztalon, amit fogyaszthatunk. Írjuk össze a karácsonyt megelőző hetekben, hogy mit ennénk szívesen, és akár le is próbálhatjuk őket, hogy a diétának megfelelően alakítva milyen ízűek lesznek.
Ma már szerencsére a diétás alapanyagok beszerzése sem jelent problémát, például a Lidl üzleteiben kedvező áron juthatunk hozzá az alternatív lisztekhez, édesítőszerekhez és növényi tejekhez is.
- Cseréljük le a fehér lisztet!
A karácsonyi menüsor leggyengébb pontjai a desszertek, hiszen általában roskadásig van velük az asztal. Nem kell megijednünk a hagyományos édességek diétássá alakításától, hiszen semmi ördöngösség nincs benne. A fehér búzalisztet ma már rengeteg más, alternatív lisztre lecserélhetjük. Ha nincs gondunk a gluténnal, akkor szuper megoldás a teljes kiőrlésű búzaliszt, ami vidéken is könnyen elérhető. Én a hagyományos recepteknél 70 %-ban használok teljes kiőrlésű lisztet, 30 %-ban pedig sima búzalisztet vagy búzasikért. Így puhább, kevésbé markáns ízű lesz a tészta.
Ha gluténmentes diétát tartunk, és figyelni szeretnénk arra, hogy lassú felszívódású is legyen, akkor az alábbi lisztek jöhetnek szóba a sütik készítésénél: barna rizsliszt, zabpehelyliszt, hajdinaliszt, mandulaliszt, kókuszliszt, zabliszt, kölesliszt.
Teljes kiőrlésű, cukormentes linzer receptet itt találtok.
- Cukor helyett válasszunk más alternatívát!
A cukor adta édes íz pótlására ma már tényleg számtalan lehetőség adott. Használhatunk steviát, stevia-eritrit keveréket, xilitet, eritritet.
Én általában keverem az édesítőszereket, és nem csak egy fajtát használok egy süteményhez. Így kivédhető, hogy kellemetlen mellékíze legyen. A steviánál például jó trükk az is, ha citromos süteményhez adjuk, vagy csempészünk bele citromlevet, ezáltal semlegesíthetjük az ízét.
Akár az édesebb zöldségek is szóba jöhetnek édesítésre, mint például a répa vagy a cékla.
- Variáljuk a köreteket!
Általában a sült húsokat minden további nélkül fogyaszthatjuk a diétában, de akár a rántott húst vagy halat is el lehet készíteni teljes kiőrlésű panírral. Köretként pedig készíthetünk például sült édesburgonyát, gyökérzöldségeket, vagy olyan teljes értékű gabonaféléket, mint az árpa, hajdina vagy köles.